így nézhet ki az asztala, munka közben |
Sajnos személyesen nem találkoztunk, de egy kicsit közelebb kerülhettem a munkájához.
Láttam, milyen lehet az asztala, mikor dolgozik, hogyan rajzolja le terveit, anyagminta darabkákkal, kiegészítő megjegyzésekkel ellátva azokat, hogyan válnak ezekből ruhadarabok (köztük a leghíresebbek!), hogy lesznek megfelelő kísérőik a táskák, gombok és cipők, és hogy kerülnek ezek végül reklámplakátokra.
Láttam, hogy sikerült a műhelyében a kétszegélyes kabátzseb, a stircelt gomblyukak és mennyire tudták lekeskenyíteni egy szövetruha vállpántjait, hogy a belső varrásszélességből semmi ne látszódjon kívül.
Némelyik ruha olyan karcsúra lett szabva több sornyi szűkítővarrással, hogy legszívesebben két kezembe fogtam volna a derekát.
A németországi Bonnban nyílt kiállítás egyfajta szakmai önéletrajzként mutatja be a tervező életének egyes állomásait.
A hamburgi születésű, de később édesanyjával Párizsba költöző, 20 év körüli (a születési dátuma vitatott) fiatalember egy gyapjú kelméket forgalmazó szakmai egyesület versenyén pályázott a saját készítésű-tervezésű kabátjával. Megnyerte és ez a kabát a cég kollekciójába is bekerült. A mostani kiállítás egyetlen darabja, amit újra kellett varrni, a régit gondolom, eladták.
1954. A vállat széles csónak kivágással szabadon hagyja, hátul V kivágással szabott. |
Balról a második, felismeritek? |
Az 1960-as évektől szabadúszóként kezdett dolgozni Valentino, Fendi és Krizia divatházaknak. A Fendivel való együttműködés azóta is tart, a szakmában egyedülálló módon, több, mint 50 éve dolgozik velük.
A kiállítás "Fendi részlege" a tervekkel és a kész modellekkel. |
Ott a fekete-fehér ruha a rajzról! |
1972-től a Chanel vezető tervezője, 1983-ban a Chloé kollekció meghozta a világhírnevet is.
Ez a narancssárga, kövekkel kirakott villanykörtés ruha az egyik kedvencem volt a kiállításon. Bár a fotón nem látszik, de sok-sok karcsúsító varrás teszi a gyapjúszövetet légiessé. |
Az "újra-felfedezett tweed" kollekció. A lazac kosztüm teteje még a vastag, hurkolt gyapjúszövet, az alja már muszlin. A két végletet szalagos gyöngykupac vezeti át. |
XIX. század által ihletve 1990-ben. |
Sajnos ennél jobb képet nem találtam, pedig a fehér szőrmés bukósisak alatti fekete ruha nagyon klassz! |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése