Éppen ezért úgy gondoltam, hogy ebben a bejegyzésben nem csak egyszerűen megmutatom a legújabb szoknyámat, hanem részletezem ennek elkészítését is. Higgyétek el, nagyon egyszerű szoknya, abszolút kezdők is meg tudják varrni a Burda (2007/június 123.mod.) leírása és az alábbiak segítségével.
A Burda fenti rajzán szaggatott vonal jelzi az anyag hajtott szélét, és a 72,5 cm pedig mutatja, hogy a gyárilag 145 cm széles anyagot hosszában hajtották félbe. Ennél a szoknyánál fontos, hogy legalább ilyen széles anyagot vegyünk, mert nagyon széles a szabásminta is. Miután mindent kivágtunk, az egyes részeket precízen egymáshoz gombostűzzük, varrhatjuk.
Ha egy alkatrészen ferde szálirányú vágás van, nagyon kell vigyázni, megnyúlhat a kezünk alatt, ezért szigorúan asztalra simítva illesszük össze a darabokat.
Itt most megállunk egy pillanatra, eljött az első próba ideje! Egy viszonylag egyszerű szoknyánál elsősorban azt kell figyelni, hogy a bősége megfelelő-e, azaz a két oldalvarrás követi-e az alakot. Ha a méreteink alapján választottunk a Burda mérettáblázatából akkor leginkább bevenni kell a ruhadarabokból. Nekem például laposabb a csípőm, ezért az oldalvarrásnál, a derekam alatt mindig keletkezik a szoknyákon, nadrágokon egy dudor. Ezt megjelölöm a tükör előtt, hogy mettől-meddig szükséges bevenni és már viszem is a gép alá. Ezután már annyiszor próbálunk, ahányszor szeretnénk, akár minden lépés után, rutinosabbaknak már csak a végén.
Rejtett cipzárt használtam, de hagyományossal is varrható. A rejtett cipzár bevarrására korábban már írtam néhány tippet, amit itt találtok (igen, az a szoknya pont ugyanilyen).
Ha a szoknyánk bélelt (ami nem szükséges pl. egy nyári darabnál) ugyanígy elkészítetjük a bélést is. A két egyforma (viszkóz és bélés) szoknyát egymásba húzzuk, a cipzárnál a bélést behajtjuk és övpántot varrunk rá. Az övpánt egy ragasztós közbéléssel megerősített szalag, amit mindig egyenes szálirányban (azaz hosszában vagy keresztben) szabjuk ki, hogy ne nyúlhasson meg. Bejelöljük rajta a derékbőségünket két csípéssel, és ráhagyunk egy pár centi plusz hosszúságot. Ebből alakítjuk majd ki az egymásra hajtott gombolásrészt.
A gombolásátmenet elkészítése utána a belső oldalon behajtom az övpánt varrásszélességét és én általában kézzel leöltögetem. Ezt varrógéppel is lehet csinálni, de kézzel is 10 percig tartott, direkt mértem. Ha valaki gyakorlatlan, akkor mondjuk 20 perc. Rejtett öltést használtam, ami azt jelenti, hogy a fotó szerint tartom a kezemben a ruhadarabot, és a több rétegű varrásszélességben hosszabban vezetem a tűt és a szálat (így nem látszik a színén az öltés) és a derékpántba csak apró pontokkal öltök bele. Próbáltam ezt is fotózni, nem volt könnyű, talán látszik valami (ha a fotóra ráklikkeltek utána még egy kattintással tovább nagyítható!).
A bélés hivatalosan 2 centivel rövidebb a szoknyánál, de én 4-5 centit hagyok inkább, csökkentve az esélyt, hogy üldögélés közben kilógjon.
Hadd ajánljam figyelmetekbe két korábbi bejegyzésemet az alap szoknya készítésről, a két leírás alapján már biztosan neki tudtok látni a varrásnak. Ha ennél több segítségre van szükség, bátran keressetek meg a megadott elérhetőségemen!